Elektrik Panosu Nedir? Çeşitleri? Güvenlik Kontrolleri

Elektrik Panosu Nedir? Çeşitleri? Güvenlik Kontrolleri

Mikrodalgayı fişe takıyorsunuz, anahtarı açıyorsunuz ve güç kapanıyor. Az önce ne olduğu hakkında hiçbir fikriniz olmadan, sorunu çözmesi için bir elektrikçi çağırıyorsunuz. Ve daha sonra, evinizin elektrik servis panelinin temellerini bilseydiniz, bunu kendiniz yapabileceğinizi anlarsınız.
Küçük elektrik sorunlarını nasıl çözeceğinizi bilmek size biraz para kazandırabilir, ancak en önemlisi, acil bir durumda becerileriniz işe yarayabilir. İşte bir elektrik servis panosu hakkında bilmeniz gereken her şeyi açıklayan ayrıntılı bir makale.

Elektrik Panosu Nedir?

Bir elektrik servis paneli, sokaktan gelen dış kablolar ile evin elektrik sisteminin dahili elektrik kabloları arasındaki bağlantıdır. Servis telini çıkış tellerine bağlayan merkezi dağıtım noktasıdır.

Elektrik Panosu Nerede Bulunur?

Ev elektrik panosu genellikle ana ev aktivitelerinden uzak tutulur. Bu yerler garajı, garaja giden koridoru, bodrumu ve dolabı içerebilir.

Elektrik servis panelinizi, servis düşüşünü ve servis başlığını çatınızda bularak bulabilirsiniz. Genellikle servis paneli, evin hikayelerinden birinde doğrudan aşağıda olmalıdır. Elektrik hatları gömülü ise, hat genellikle sokaktan başlayacak ve evin ön veya yan tarafından eve bağlanacaktır.


Elektrik Pano Çeşitleri

Ana Kesici Paneli

Ana kesici paneli, evinizin farklı odalarına ulaşan elektriği kontrol eder. Devre kesici de dahil olmak üzere evinizin elektriğini kesmek için kullanılabilir . Kullanabilecekleri devre sayısına ve amperlerine göre sınıflandırılırlar.

Sigorta Kutuları

Bunlar devre aşırı yüklenmesini önlemek için tasarlanmıştır . Sigorta kutuları, bir elektrik panosuna sığabilecek küçük sigortalardan oluşur. Aşırı akım olduğunda sigorta kısa devre yapar.

Ana Pabuç Paneli

Ana pabuç panelleri pabuçları kullanır ve hat kabloları bu pabuçlara girer. Sayaçtaki ayrı bağlantı kesme olarak ana kesiciye sahiptirler. Ana pabuç panosunun alt pano olarak çalıştığı ana panodaki kesiciye ana pabuç panelini bağlayabilirsiniz.

Alt Panel

Bunlar, aynı alanda birden fazla devreye ihtiyaç duyduğunuz evler için mükemmeldir. Alt paneller güçlerini bir devre vasıtasıyla ana panelden alırlar. Özel bağlantı kesmeleri yoktur ve evdeki akım dağılımını ayarlamanıza izin verirler.

Transfer Anahtarları

Bunlar, bir yedek güç jeneratörünün kullanıldığı devreler için uygundur. Jeneratör gücünü pano üzerinden elektrik enerjisine aktararak çalışır. İki tip transfer anahtarı vardır - manuel ve otomatik.

Elektrik Panosu Güvenlik Hususları

Normal şartlar altında, panelin dış kapısı kapalıyken servis paneline dokunmak güvenlidir. Kapı ve koruyucu ön kapak çıkarıldığında asla açık bir elektrik servis paneli üzerinde çalışmayın. Servis kulağından bir şok alırsanız, kesinlikle ölümcül olacaktır. Panele kutunun üst tarafından giren tellere dokunmaktan kaçının.

Panelin ana devre kesici şalterini kapatıp koruyucu kapağı çıkarmanın sizi güvende tutacağını düşünmek yanlış olur. Ana kesici, ana şubenin devrelerine giden gücü keser. Ancak şebeke servis hatlarında panoya gelen elektriği kesmez. Ellerinizin servis panelinin hangi bölgelerine dokunduğuna dikkat etmenin yanı sıra, aletleri kullanırken de dikkatli olun. Aletler potansiyel olarak servis kablolarına dokunabilir ve size bir şok iletebilir.

Bir Elektrik Panosu Ne Sıklıkta Kontrol Edilir?

Koruyucuların düzgün çalıştığından emin olmak için elektrik panosunu ve devre kesici kutusunu yılda bir kez kontrol ettirin. Bu, kırıcıların sizi güvende tutmasını sağlayacaktır.

Gevşek bağlantılar, panelde ısınma veya yaşlanma belirtileri olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir . Olası bir elektrik yangınına yol açabilecek işaretleri belirleyin. Elektrik panosunu kontrol ettirmek için bir profesyonel çağırın.

Elektrik güvenliğinden asla ödün vermeyin . Herhangi bir işi halletmek istiyorsanız kalifiye bir elektrikçi çağırın.