Elektrik Faturanızı Nasıl Azaltırsınız

Elektrik Faturanızı Nasıl Azaltırsınız

Enerji Bakanlığı'na göre, ortalama bir Türk ailesi her yıl ev faturalarına en az 2.200 TL harcıyor. Aylık 183 TL. Birçok ev için elektrik faturası genellikle en büyük faturalar arasındadır.

Elektrik faturanıza çok fazla para harcamanın ne kadar sinir bozucu olabileceğini biliyoruz ve bu yüzden bu yıl elektrik faturanızı azaltmak ve paradan tasarruf etmek için bu basit yollar listesini bir araya getirdik.

Elektrik Faturalarından Tasarruf Etmenin 7 Basit Yolu

Hepimiz ebeveynlerimizin "odadan çıktıktan sonra ışıkları kapat" dediğini duyduk ve yanlış değiller, ama işte aylık elektrik faturanızda fark yaratabileceğiniz daha fazla yolu.

Programlanabilir bir termostat takın: Klimanız, elektrikli fırınınız, ısı pompanız veya mini bölmeleriniz varsa, programlanabilir bir termostat, elektrik dahil olmak üzere evinizin ısıtma ve soğutma maliyetlerinde %10'a kadar tasarruf etmenize yardımcı olabilir .

Enerji tasarruflu ampuller takın: LED ampuller, akkor ampullerden %75 daha az enerji kullanır ve on kata kadar daha uzun süre dayanır.

Kısma anahtarlarını takın: Yeni ampuller takmakla meşgulken evinize kısma anahtarları eklemeyi düşünün. Kısma anahtarı, ışıklarınıza giden enerji miktarını azaltır. Yalnızca elektrik tasarrufu sağlamakla kalmaz, aynı zamanda ampullerinizin ömrünü de uzatır.

Evinizi hava geçirmez hale getirin: Evinizin etrafında dolaşın ve soğuk veya sıcak havanın içeri girmesine neden olabilecek "zayıf alanları" bulun. Kapı ve pencerelerin etrafındaki çatlakları veya sızıntıları kapatmak, evinizin daha tutarlı bir sıcaklığı korumasına ve soğuk aylarda hava cereyanını dışarıda tutmasına yardımcı olur.

Cihazları yükseltin: Eski cihazları yeni, enerji açısından verimli modellerle değiştirmek, elektrik faturalarınızda gerçek para tasarrufu sağlar. Eski bir cihazı değiştireceğiniz zaman, ENERGY STAR® etiketli yeni bir model arayın.

Daha kısa duş alın: Beş dakikalık bir duş, on dakikalık bir duştan yaklaşık üçte bir oranında daha az su kullanır. Bu suyun ısıtılması gerektiğinden ve ısıtma suyunun pahalı olabileceğinden bahsetmiyorum bile. Sıcak su kullanımınızı azalttığınızda, sadece su faturanızdan değil, aynı zamanda elektrik (veya gaz) faturanızdan da tasarruf edersiniz.

Klima hava filtrelerinizi değiştirin: Bu kolay görevi üç ayda bir gerçekleştirin. Hava filtresinin değiştirilmesi konusunda tutarlıysanız, klimanız ve elektrikli fırınınız, kazanınız, ısı pompanız veya mini split klimanız daha verimli çalışacaktır. Ayrıca, yüksek maliyetli Soğutma Klima cihazlarınızda potansiyel olarak maliyetli hat onarımlarından da tasarruf edeceksiniz.

Elektrik Faturası Tasarrufu Hakkında En Sık Sorulan Sorularınız Cevaplandı
İlk önce enerji kaynaklarını kapatmanın veya bunları daha küçük enerji kullanıcıları ile değiştirmenin maliyetleri hızla azaltacağını varsaymak kolay olsa da, genellikle güvenlik tehlikeleri ve kablolarınız veya cihazlarınızda potansiyel hasarlar doğurur.

Yardımcı olmak için en yaygın sorularınızı, yanıtlarını ve bazı yararlı ipuçlarını listeledik:


Dalgalanma koruyucuları tasarruf sağlar mı? - Aşırı gerilim koruyucular, elektrik faturanızdan doğrudan tasarruf sağlamazken, elektrik kesintilerinin veya dalgalanmaların cihazlarınıza ve cihazlarınıza zarar vermesini önler. Buna karşılık, pahalı teknolojiyi değiştirmek zorunda kalmadan veya daha sık güvenlik denetimleri planlamak zorunda kalmadan paradan tasarruf edebilirsiniz.

İpucu: Elektrik dalgalanması meydana gelmeden önce ev elektroniğinizi korumak için tüm evi kapsayan bir aşırı gerilim koruyucu takın .

Elektrikli ısıtıcılar tasarruf sağlar mı? 
Daha küçük, daha açık bir ev düzenine sahipseniz veya sadece soğuk aylarda daha iyi ısıtmaya ihtiyaç duyan bir alanınız varsa, elektrikli ısıtıcılar harika bir para tasarrufu seçeneği olabilir. Ancak, daha küçük alanlar için tasarlandıkları için, evinizde elektrikli alan ısıtıcıları kullanmak, sonunda size verimli bir ev ısıtma sistemi çalıştırmaktan daha pahalıya mal olacaktır.

İpucu: Fazladan soğuk günler için kullanılmayan alanları kapatmayı, kanallarınızın uygun şekilde kapatıldığından emin olmayı ve fazladan battaniye veya sıcak içeceklerle ısınmayı deneyin. Pencerelerinizin ve kapılarınızın etrafındaki hava yalıtımını kontrol edin ve aşınmış veya eksikse değiştirin.

Bazı kesicileri kapatmak para tasarrufu sağlar mı? 
Kısacası, evet. Bununla birlikte, kesicileri sık sık kapatmak, bir enerji tasarrufu yöntemi değil, bir güvenlik önlemi olmaları gerektiği için zamanla devrenize ve cihazlarınıza zarar verebilir.

İpucu: Uzun bir tatile gidiyorsanız veya evinizdeki enerji vampirlerini azaltmak istiyorsanız, sıcaklığınızı düşürerek, büyük cihazları (büyük HVAC sistemlerinin yanı sıra) fişten çekerek veya elektrik prizlerinizi kapatarak başlayın.

Isıyı kapatmak paradan tasarruf sağlar mı?
Evinizi ısıtmak, donan ayak parmaklarımızı ısıtmanın yanı sıra, borularınızın donmasını önler ve siz evde yokken bile cihazların sorunsuz çalışmasını sağlar. Bu nedenle, ısıtmanızı kapatmanızı önermesek de, sıcaklığınızı birkaç derece bile düşürmek elektrik faturalarını etkileyebilir.

İpucu: Evden uzaktayken, ısıtma sisteminizdeki termostatı daha düşük bir sıcaklığa ayarlayın. Ayrıca evinizi daha iyi yalıtarak, tüm hava boşluklarını kapatarak, panjurlarınızı kapatarak ve ısıtma sisteminizin tam verimle çalıştığından emin olmak için bir ayarlama planlayarak paradan tasarruf edebilirsiniz.

Elektrik Faturanızdaki Tasarrufları Nasıl En Üst Düzeye Çıkarırsınız?

Enerji kullanımını azaltmanın ve paradan tasarruf etmenin en etkili yolu, sorunun kökenine inmektir. Bunun üstesinden gelmenin bir yolu , elektrik sayacınızı nasıl okuyacağınızı öğrenmektir . Bunu yapmak, aylık enerji kullanımı ile tüketim alışkanlıkları arasındaki tutarsızlıkları takip etmenize yardımcı olabilir. Buradan, elektrik faturanızın neden yüksek olabileceğini ve maliyetleri azaltmak için pratik yaşam tarzı değişikliklerinin nasıl yapılacağını belirleyebilirsiniz.


Kullanımınızı ve Harcamalarınızı İzleme

Bazen sadece birkaç değişiklik hem kullanımda hem de elektrik için her ay ödediğiniz tutarda önemli bir fark yaratabilir ve bu da banka hesabınıza kesinlikle yardımcı olacaktır. Ancak, yukarıda bahsedilen bazı ayarlamaları ve/veya yükseltmeleri yaptıysanız ve hala çok yüksek bir aylık elektrik faturası alıyorsanız , bir profesyoneli aramanın zamanı gelmiş olabilir .

CAN Elektrik tarafından ev çapında bir elektrik denetimi ile başlayın . Aylık faturanızın yükselmesine neden olabilecek elektrik sorunlarını tespit edebilir ve bazı çözümler sunabiliriz. Başlamak için 0539 925 16 07 numaralı telefonu arayın veya bugün online randevu talep edin !